Box club

Julius Torma


7.3.1922 - 23.10.1991

Julius Torma byl první československý olympijský vítěz v boxu. Narodil se v Budapešti, ale celý život byl čechoslovákem. Velkou většinu života prožil v Praze. Boxovat začal u legendárního madarského trenéra Adlera. To byl ten trenér, který vychoval i trojnásobného olympijského vítěze Lazslo Pappa. Po válce se rodiče i s mladým Julou odstěhovali do Partizánského, a okamžitě se stal československým reprezentantem.

Po trojím vítězství nad Pappem byl nominován na olympijské hry do Londýna v roce 1948. Tam prošel sítem bojů až ke zlaté medaili. Nejdříve porazil madarského závodníka Beneho, ve druhém kole poslal k zemi kanadského borce Blackbuma, ve třetím kole vybodoval španělského boxera Diaze, v semifinále Itala d´Otavia. Ve finále na něj čekal americký námořník Herring. Přesto, že tento tvrdý mořský vlk byl doma neporažený, Jula jej ve třetím kole poslal na ringová prkna. Jednoduše napsáno, ale nikdo nespočítá to množství dřiny. Zlatá medaile putovala do středu Evropy.

Torma byl miláčkem publika. Jeho technicky vybroušený styl, kdy unikal v poslední setině vteřiny, zvedal diváky ze sedadel. Dovedl kolem soupeře tancovat a zasypávat jej sérií ran. Jeho levačka byla neúprosná. Prostě do pražské Lucerny se chodilo na Tormu. Bývalý prezident mezinárodní boxerské asociace AIBA Rusel o něm říkával, že Julius Torma byl nejpozoruhodnějším boxerem své doby. Vybojoval tisícovku zápasů a jen sedmkrát prohrál. V domácim ringu ani jednou. Byl několikanásobným mistrem Mad'arska, desetkrát mistrem Československa a v roce 1949 vyhrál titul Mistra Evropy. Po skončení závodnické činnosti se stal trenérem.

Ke konci svého života trénoval s dalším, tentokráte českým legendárním trenérem Frantou Caplem družstvo Uhelných skladů. Příznivci boxu zpomínají na to, že když stál jako trenér „uhlířů“ pod ringem a také legendární boxerský hlasatel „Fáfa“ Morávek vyvolal jeho jméno, celá pražská Lucerna mu vzdávala hlasitý hold. Právě v Uhelných skladech se setkal s Juliem Tormou i Stanislav Tišer. Julius Torma z něj jako jeho trenér vychoval československého reprezentanta a několikanásobného mistral republiky. Jenom zranění, osobní problémy a nakonec i politická situace v československu zabránili Stanislavu Tišerovi dosáhnout dalších výsledků. Na svého trenéra ovšem vzpomíná s úctou a obdivem.

Julius Torma jako trener

Julius Torma jako trenér Uhelných skladů. V ringu se Stanislavem Tišerem.
František Capl jako sekundant.

Stanislav Tišer vzpomíná na Julia Tormu jako na osobitého člověka. "Julius Torma byl takový samorost. Byl to člověk, který žil boxem. Nebratříčkoval se jen tak s každým. Rád tedy vzpomínám na chvíle, kdy si se mnou sedl v kavárně a povídal. Dokázal krásně vyprávět o svých závodech. Pamatuji si příběh finále Olympiády z Londýna. V semifinále si zlomil zápěstí a finále tak boxoval jednou rukou. Přesto dokázal zvítězit. Bylo to bezpochyby jeho největší vítězství. On sám si ale vážil i všech ostatních zápasů, Mistrovství Evropy a jiných." Julius Torma Vyhrál Olympijské hry jednou v roce 1948, v roce 1952 a 1956 se probojoval do čtvrtfinále. Mistrem Evropy se stal v roce 1949, v letech 1945 a 1955 získal bronzovou medaili.

Autor textu ze kterého bylo čerpáno: Karel Engel